Autorský snímek Grety Stocklassy pro festival Den architektury 2024.
Autorský snímek Grety Stocklassy pro festival Den architektury 2024.
Audiovizuální báseň sleduje život ženy, která se pohybuje urbánním prostředím na své pojízdné konstrukci. Při tom se střetává s řadou různých městských struktur. Někdy je hlavní postavou ona, v některých případech jsou to konstrukce kolem ní. Snímek vede k otázce – kdo komu slouží a kdo se komu přizpůsobuje?
Krátká filmová esej zachycuje pohyb světla v prostoru samonosného točitého schodiště v chrámu Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Nerudově ulici v Praze na Malé Straně. V téže ulici Santini bydlel. Za svůj život vytvořil pozoruhodné množství zejména sakrálních staveb, které jsou jedinečné svým prolnutím výtvarných a významových hodnot. Jsou proslulé svými symbolickými a dekorativními půdorysy často inspirovaných vesmírnými konstelacemi. Dílo se stalo předmětem kabalistických, ale i magických a esoterických interpretací. Film vznikl k 300letému výročí Santiniho úmrtí.
Vyrobeno pro festival Den architektury 2021 u příležitosti 150. výročí narození Jana Kotěry.
Vyrobeno pro festival Den architektury 2021 u příležitosti 150. výročí narození Jana Kotěry.
V malebné rumunské vesničce Letea, ležící mezi vodními kanály, starobylým lesem, Ukrajinou a Černým mořem, se zvířata stala nejčastějšími obyvateli desítek opuštěných domů. Kvůli dlouhodobému vylidňování, zániku tradičního způsobu života a pracovních míst i v důsledku změny klimatu se vesnice dramaticky proměňuje. Mnoho domů ztratilo majitele, kteří by je udržovali. Příroda si je tak pomalu, ale jistě bere zpátky.
Fröhlichova vila v Černošicích je jednou z raných staveb architekta Jana Kotěry. Letní dům jedinečně kloubí vliv anglické vilové architektury s tradiční českou lidovou. Krátká filmová návštěva doprovázená texty básníka Petra Borkovce s archivními záběry natočenými mezi 50. a 70. lety.
Vyrobeno pro festival Den architektury 2021 u příležitosti 150. výročí narození Jana Kotěry.
Námět a režie: Adéla Komrzý Kamera a střih: Jakub Wagner Zvuk: Adam Voneš
Poděkování: Paní Bučková, paní Šislerová, Michal Kolář, Adam Heger
Film Den architektury 2019
Režie: Greta Stocklassa
Esej soustředěná na téma zneužívání přírodních zdrojů si jako hlavní námět vybírá vodu a ukazuje její podoby a proměny v industriálním řetězci. Neprvoplánová doprovodná hudba je temná stejně jako znečištěná voda vytékající z elektráren a spolu s obrazy průmyslu dotváří výsledný pocit ekologické úzkosti.
Kamera: Jan Michalik, Jindřich Slabý (CAN Production) | Střih: Jan Michalik | Hudba: Štěpán Kopečný (Lowmoe)