O nás

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami
připravuje od roku 2010, vždy na podzim, celorepublikový festival Den architektury.

O nás

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami uspořádal 14. ročník celorepublikového festivalu, v rámci kterého se uskutečnilo přes 500 akcí ve 134 městech a obcích po celé České a Slovenské republice. Letos se uskutečnil od pátku 27. září do čtvrtka 3. října, především pak o víkendu 28.–29. 9. 2024 a navštívilo jej přes 30.000 zájemců.

Uplynulý 14. ročník festivalu Den architektury byl provázán s významným výročím 100 let od úmrtí spisovatele Franze Kafky, jehož osoba a dílo volně inspirovaly dramaturgii a koncept programu festivalu. Z názvů jeho děl vycházel i podtitul „Proces proměny“, který v kontextu architektury a vývoje města a veřejného prostoru nabýval nejrůznějších významů. Dramaturgie pro rok 2024 reagovala na metafory a přirovnání k architektuře, které jsou v Kafkových příbězích přítomny, včetně existenciálního přesahu. Program tak volně čerpal z kafkovské atmosféry a objevoval místa a architekturu podivnou, absurdní, snovou i byrokratickou.

Festival Den architektury se každoročně věnuje výročím významných osobností z architektury a stavitelství. V roce 2024 se zaměřil na významná výročí tří zásadních postav české architektury: 350 let od narození barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky, jehož práce ovlivnila nejen Prahu, ale i regiony, dále 70 let od úmrtí Josefa Fanty, autora ikonických staveb jako Hlavní nádraží v Praze či Ministerstvo průmyslu a obchodu, a v neposlední řadě 100 let od narození Karla Hubáčka, jednoho z nejuznávanějších československých architektů a spoluzakladatele SIALu.

Program zahrnoval také propojení architektury a literatury. Průvodci vybraných procházek byli novináři a současní spisovatelé, jejichž tvorbu ovlivňují města a jejich architektura. 

Důležitou součástí programu byly i tematické okruhy zaměřené na stavby německých a židovských architektů, Kafkových současníků. Mezi nimi byli například Adolf Foehr, Rudolf Wels, Josef Zasche, Maxim Montera, Ernst Wiesner a Fritz Lehmann. Procházky vedli odborníci jako historička umění Eva Janáčová, která představila Libeňskou synagogu, a historik architektury Adam Štěch, jenž prováděl po stopách židovských architektů v Holešovicích.

Program festivalu se také zaměřil na dočasné stavby, dělnické a zahrádkářské kolonie či zapomenuté části městské přírody. Prostor byl věnován technickým stavbám, jako jsou trafostanice, telefonní ústředny, vodárenské věže, výdechy z tunelů a kolektory. Například prohlídka telefonní ústředny v Hradci Králové, vedená historikem architektury Jakubem Potůčkem, se zaměřila na tuto unikátní budovu navrženou mezi lety 1977 a 1984 architekty Jiřím Eisenreichem, Jindřichem Malátkem a Václavem Aulickým.

Dalším tématem byla strojová výstavba 70. a 80. let, včetně panelových sídlišť a jejich současné humanizace. Některé procházky se věnovaly neobvyklým setkáním architektonických prvků ve veřejném prostoru a jejich zdánlivě nesourodému propojení. Festival se také věnoval umění ve veřejném prostoru vzniklému v období socialismu, kdy 1–4 % z rozpočtu staveb bylo určeno na umělecká díla, jako jsou sochy, plastiky, mozaiky a vodní prvky. 

Sesterským projektem je festival Film a architektura, který zpřístupňuje téma architektury skrze film, jakožto srozumitelného a inspirativního média. Festival prostřednictvím svého kurátorsky uchopeného programu je již několik let pořádán s ambicí být respektovanou akcí mezi zahraničními filmovými festivaly o architektuře. 13. ročník festivalu Film a architektura zahrnoval celkem 91 projekcí, a to převážně v Praze a Brně, ale i v dalších 41 městech po celé republice, na Slovensku a v Berlíně. Festival navštívilo rekordních 4500 diváků.

Velké oblibě se těší i akce Hurá dovnitř!, která během festivalu veřejnosti zpřístupňuje běžně uzavřené objekty. Výběr staveb do projektu Hurá dovnitř! je vždy založen na pečlivé selekci, a především tematické sounáležitosti. Snažíme se každý rok objevovat pro veřejnost nové skryté poklady související s tématem či zpřístupňujeme vybrané novostavby.

V roce 2024 jsme se potkali na více než 500 akcích v těchto 134 městech a místech:

Beroun, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Bublava, Čáslav, Čelákovice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Brod, Český Krumlov, Děčín, Dobříš, Doksy, Doupovské Hradiště, Frýdek-Místek, Frýdlant, Horažďovice, Hlavenec, Hradec Králové, Humenné, Hronov, Humpolec, Chlumec nad Cidlinou, Jablonec nad Nisou, Jablunkov, Jaroměř, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby u Stříbra, Kolín, Kremnica, Kutná Hora, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Leopoldov, Liberec, Liběchov, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Loučeň, Lošany, Mariánské Lázně, Mariánská Týnice, Mělník, Mikulov, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Nové Dvory, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejov, Opava, Ostrava, Pardubice, Pavlov, Plzeň, Piešťany, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Příbram, Roudnice nad Labem, Ružomberok, Sázava, Semily, Slavonice, Strakonice, Šaľa, Špindlerův Mlýn, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Turnov, Třebíč, Týn nad Vltavou, Uherský Ostroh, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velešín, Velké Losiny, Vimperk, Vizovice, Voděrádky, Volyně, Vrastislavice nad Nisou, Vráble, Vysoké Mýto, Zlín, Znojmo, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina

Největší programovou nabídku mohli návštěvníci využít v Brně, Opavě, Ostravě, Plzni, Valašském Meziříčí, Hradci Králové, Zlíně, Šumperku a Praze. Děkujeme! 

O Kruhu

Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Kruh doposud uspořádal kolem 300 přednášek a diskusí o architektuře (včetně několika desítek mimořádných přednášek architektů a architektech ze zahraničí), deset tematických filmových festivalů a vydal sedm sborníků o architektuře mapující činnost Kruhu formou rozhovorů s autory přednášek. Od roku 2010 Kruh pořádá celorepublikový festival Den Architektury.

Kontakty na tým

Marcela Steinbachová
předsedkyně spolku / ředitelka festivalu / dramaturgie akcí festivalu v Praze / komunikace s partnery

Dan Toman
produkční festivalu / koordinátor akcí v Praze a formátu Hurá dovnitř!
praha@denarchitektury.cz

Václav Ševčík
koordinátor festivalu v regionech / dramaturg doprovodných programů
regiony@denarchitektury.cz

Veronika Miškovičová
koordinátorka a produkční festivalu na Slovensku
slovensko@denarchitektury.cz

Barbora Benčíková
dramaturgyně a produkční festivalu v Brně
brno@denarchitektury.cz

Jiří Mika
koordinátor a produkční festivalu v Ostravě
ostrava@denarchitektury.cz

Proč to všechno a proč KRUH?

Architektura na mě dennodenně útočí ze všech stran, jsem člověk urbánní a tak mi někdy i strach nahání, někdy se jí však i kochám…obdivuju architekty, kteří něco dobrého dotáhnou. Maj to totiž pěkně těžký, vyhovět všem těm okolnostem, přáním, očekáváním a ještě by to ani nemělo na nikoho spadnout.

Krištof Kintera, sochař

Rodiče ze mne chtěli mít architekta, nepodařilo se… Ze všeho nejraději chodím, jsem v pohybu, ve městě a okolí. Procházka je pro mne základ přemýšlení. Zde se tvoří a poznává. Jsem ten, kdo je spíš zahleděný sám do sebe, moc se okolo nedívám. Asi je to škoda. Den architektury je možnost jak se polepšit, poslechnout popovídat a být lepší. Hurá.

Tomáš Luňák, filmový režisér

Architektuře se nevyhnete. Vždy vám zkříží cestu. Můžete ji částečně rozkrýt s tvůrci či historiky a to pěšmo, kolmo, především však srdcem.

David Vávra, architekt a herec

Dlouhodobě věřím jednoduché definici. Větší zájem o prostředí, ve kterém žijeme, je nutnou podmínkou na cestě k jeho vyšší kvalitě a příjemnosti. Akce s názvem Den architektury představuje vynikající možnost, jak se o tomto prostředí za pomoci erudovaných průvodců dozvědět více a stát se tak součástí změny k lepšímu. Osobně si určitě nějakou prohlídku vyberu a nesmírně rád se zúčastním.

Adam Gebrian, teoretik a propagátor architektury

Zájem o architekturu zvyšuje citlivost k prostředí kolem nás. A nemyslím na inspiraci, jak vylepšit podobu vlastního bydlení. Myslím na citlivost obecnou, na dohledávání významových vrstev, které jsou v domech, ulicích, městech ale také v krajině uloženy. Odkývání těchto skrytých významů není přímou cestou k moudrosti, ale předpokladem, že si osvojíme k tomu příhodné vlastnosti: ohleduplnost, pokoru, vědomí tradice a zodpovědnost.

Rostislav Koryčánek, historik architektury

Podporuji akce Kruhu. Den architektury je mimořádně zajímavá akce a otevírá možnost hlubšího pochopení zasazování architektury do krajinných, historických a urbanistických souvislostí.

Petr Nikl, výtvarník a performer

Architektura? To je pro mě stejné jako literatura. Potřeba je dobrá zápletka, zajímavé postavy, osobitý jazyk.

Jaroslav Rudiš, spisovatel
Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar