LIBEREC – KAREL HUBÁČEK ZNÁMÝ/NEZNÁMÝ

Výstava věnovaná dílu a osobnosti architekta Karla Hubáčka. Výstava k výročí 100 let od narození architekta Karla Hubáčka přináší jedinečnou příležitost podívat se na jeho dílo a osobnost, která mj. stojí za návrhem ještědského vysílače. Představuje hlavní Hubáčkovy realizace i dosud neznámé návrhy a projekty, včetně raných prací z 50. let a opomíjených staveb jako kino v Doksech. Na výstavě budou k vidění modely staveb, historické fotografie i nově vytvořený trojrozměrný model montovaného domu, kde Karel Hubáček žil. Součástí expozice budou také osobní artefakty a fotografie ze života architekta, přičemž některé exponáty pocházejí ze soukromého archivu jeho rodiny. Kromě toho bude k dispozici nový dokument o Hubáčkovi produkovaný Pamětí národa, který nahlédne do méně známých aspektů jeho kariéry. Výstava tak nabídne komplexní pohled na osobnost tohoto významného architekta a jeho význam v české architektuře 20. století, zdůrazněný jeho nekonvenčním přístupem k architektuře a osobním životem.

Karel Hubáček (1924–2011) byl významným architektem 2. poloviny 20. století, který ovlivnil moderní architekturu v Československu i zahraničí. Jako jeden ze spoluzakladatelů ateliéru SIAL měl pozitivní vliv na mnoho nastupujících architektů a spolupracovníků. Hubáček je jediným československým držitelem Perretovy ceny za stavbu televizního vysílače a hotelu na Ještědu. Vedle Ještědu se podílel na řadě dalších významných projektů v Liberci nebo jiných místech současné ČR.

SIAL – celým názvem Sdružení inženýrů a architektů v Liberci, představuje architektonický ateliér, který založili architekti Otakar Binar, Miroslav Masák a Karel Hubáček a oficiálně existoval v letech 1968–1972. Toto sdružení bylo založeno na úzkém propojení a symbióze profese inženýrů a architektů při navrhování staveb a na zapojování mladé generace architektů do procesu tvorby tzv. Školky, kteří pracovali na studiích a soutěžních návrzích. Název Sial se po oficiálním zrušení ateliéru nadále užíval a s novým vedením od roku 1991 existuje dodnes. V ateliéru působili architekti: Radim Kousal, Emil Přikryl, Martin Rajniš, Jan Sapák, Ján Stempel, Petr Stolín, Jiří Suchomel a Dalibor Vokáč.

 


Omezená kapacita 80 osob, rezervace na severnicechy@postbellum.cz

27. 9. – 3. 10. | 10:00–19:00 | malý sál Severočeského muzea, Liberec


 

Další akce v místě Liberec

LIBEREC – FILM A ARCHITEKTURA

Program: 30.9.2024, 19:00 Architektura ČSSR 58-89 Více informací na filmarchitektura.cz

  • Projekce

LIBEREC – MODRÁ & ČERVENÁ

V roce 2024 slaví plavecký bazén v Liberci 40 let od otevření a zároveň se zavírá pro již dlouho plánovanou...

  • Projekce

LIBEREC – Výstava studentských architektonických modelů a prohlídka ateliéru K. Hubáčka

Výstava studentských architektonických modelů a prohlídka ateliéru K. Hubáčka.   27. 9. | 17:00 do 21:00 | FUA TUL, Husova...

  • Výstava
Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar