Komentovaná prohlídka výstavy Karel Hubáček známý neznámý, projekce krátkého filmu s názvem Maják Karel Hubáček a moderovaná diskuse s hosty. Když vlna sovětských okupantů spláchla naději na proměnu Československa ve svobodnější stát, vyvstala pro mnoho mladých lidi otázka, jak setrvat v normalizující se společnosti. Liberecký architekt Karel Hubáček se v té době stal majákem, který v temném normalizačním moři ukázal směr desítkám mladých architektů.
17:00 | komentovaná prohlídka výstavy Karel Hubáček známý neznámý; provází Jiří Křížek a Luděk Lukuvka.
18:00 | projekce filmu Maják Karel Hubáček; krátký film z produkce Paměť národa Severní Čechy zaměřený na život a tvorbu architekta Karla Hubáčka.
18:30 | beseda s Luďkem Lukuvkou, Janem Stolínem a Jaroslavem Zemanem
Karel Hubáček (1924–2011) byl významným architektem 2. poloviny 20. století, který ovlivnil moderní architekturu v Československu i zahraničí. Jako jeden ze spoluzakladatelů ateliéru SIAL měl pozitivní vliv na mnoho nastupujících architektů a spolupracovníků. Hubáček je jediným československým držitelem Perretovy ceny za stavbu televizního vysílače a hotelu na Ještědu. Vedle Ještědu se podílel na řadě dalších významných projektů v Liberci nebo jiných místech současné ČR.
SIAL – celým názvem Sdružení inženýrů a architektů v Liberci, představuje architektonický ateliér, který založili architekti Otakar Binar, Miroslav Masák a Karel Hubáček a oficiálně existoval v letech 1968–1972. Toto sdružení bylo založeno na úzkém propojení a symbióze profese inženýrů a architektů při navrhování staveb a na zapojování mladé generace architektů do procesu tvorby tzv. Školky, kteří pracovali na studiích a soutěžních návrzích. Název Sial se po oficiálním zrušení ateliéru nadále užíval a s novým vedením od roku 1991 existuje dodnes. V ateliéru působili architekti: Radim Kousal, Emil Přikryl, Martin Rajniš, Jan Sapák, Ján Stempel, Petr Stolín, Jiří Suchomel a Dalibor Vokáč.
Komponovaný program připravila nezisková organizace Post Bellum / Paměť národa Severní Čechy společně s MUZA / Severočeským muzeem v Liberci. Partnery projektu jsou Liberecký kraj a SM Liberec.
čt 3. 10. | 17:00 | Masarykova 11, Liberec