Areálem Automatických mlýnů za historií, architekturou a budoucí vizí tohoto místa s architektem Lukášem Smetanou a zástupci Nadace AM. Monumentální stavbu navrhl architekt Josef Gočár v roce 1909 na břehu Chrudimky v centru Pardubic. V roce 1924 komplex rozšířil o obilné silo. Automatické mlýny byly v provozu nepřetržitě více než 100 let, do roku 2013. Od roku 2016 do roku 2023 prošel mlýnský brownfield proměnou na kulturně-společenskou městskou čtvrť.
V první etapě přestavby areálu (2019–2023) se veřejnosti otevřely čtyři budovy a instituce (Gočárova galerie, Sféra a GAMPA, Silo), vstupní park a vnitřní náměstí (piazzetta). Návrhy staveb pocházejí od předních českých architektonických ateliérů: Transat architekti, Šépka architekti a Prokš Přikryl architekti. Supervizorem konceptu a nastavení pravidel přestavby a autorem druhé etapy proměny místa (2023–2025) je Zette ateliér. Přestože je prohlídka z větší části venkovní, návštěvníci projdou i unikátními, donedávna naprosto nepřístupnými místy této národní kulturní památky. Prohlídka je zakončena návštěvou střechy Sila, kde za dobrého počasí mohou návštěvníci obdivovat fascinující panoramatickou vyhlídku na celé Pardubice, Kunětickou horu, Železné hory, Krkonoše a Sněžku.
Provádí: Ing. arch. Lukáš Smetana, majitel areálu a zakladatel Nadace Automatické mlýny
Omezená kapacita 35 osob, rezervace na adrese https://automatickemlyny.eu/udalost/den-architektury-komentovane-prohlidky-automatickych-mlynu/
so 28. 9., ne 29. 9. | 10:00 | Automatické mlýny 1963, Pardubice – Turistické informační centrum v budově Sila
Autor fotografií: Lukáš Zeman, Adéla Fries